Data i czas w Excelu

Data i czas w Excelu

Celem artykułu jest omówienie sposobu w jaki projektanci Excela poradzili sobie z pojęciami daty i czasu w arkuszu kalkulacyjnym, czyli w jaki sposób w Excelu ujęto pojęcia daty i czasu, aby zabezpieczyć ich logiczną funkcjonalność, głównie na potrzeby działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że z przyczyn historycznych i kulturowych sposób przedstawiania daty jest różny w różnych narodowościach i w różnych miejscach na kuli ziemskiej. Przykładowo Amerykanin zapytany o to, kiedy w tym roku przypada jego święto narodowe odpowie, że w dniu „lipiec czwarty 2013 roku”. Konsekwentnie zatem w dokumentach, czyli również dokumentach elektronicznych, zapisze on taką datę jako 7/4/13. Tymczasem pozostałe nacje (używające komputerów 😉 ) raczej przeczytałyby ten zapis jako „siódmy kwietnia 2013” roku. A może chodziło o siódmy kwietnia 1913 roku? Niestety nie jest to jedyny przypadek niejednoznaczności interpretacji zapisu daty przez różne narodowości, podobnych problemów jest więcej.

Jak łatwo się domyślić taka występująca powszechnie różnorodność zapisu i prezentacji daty może powodować potencjalnie mnóstwo nieporozumień, często o katastrofalnych w skutkach efektach. Jako że coraz częściej pracujemy w środowiskach międzynarodowych, importujemy (czy też po prostu wklejamy) do Excela dane z przeróżnych źródeł, w których sposób zapisu daty może być niezgodny z tym, jaki mamy ustawiony w naszym Excelu, powstaje pytanie jak sobie z tym problemem poradzić? Mam nadzieję, że poniższy artykuł pomoże w jego rozwiązaniu…

 

Więcej w załączniku 

Data i Czas w Excelu

Pozdrawiam

Bogdan (bodek) Gilarski

styczeń 2013

 

Tytuły szkoleń

Basic Excel
podstawy obsługi MS Excel

Practical Excel
MS Excel dla średnio-zaawansowanych

Pivot Excel
tabele i wykresy przestawne w Excelu

Raporty w Excelu
raportowanie za pomocą tabel przestawnych

Basic VBA
podstawy pisania makr, czyli programowanie w VBA

Perfect Userform
Szkolenie z programowanie własnych formularzy w VBA

Perfect Excel
MS Excel dla zaawansowanych